strona głónamapa stronykontakt

Wegetarianizm w religiach

Plik do pobrania zawiera kilkanaście stron cytatów z pism świętych różnych religii. Poniżej skrótowy ich przegląd.


CHRZEŚCIJAŃSTWO

● I rzekł Bóg: 'Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem'.
~ Biblia Święta, Księga Rodzaju
● Słuchaj Izraelu, praw i przykazań, które ja (Mojżesz) dziś mówię do twych uszu, ucz się ich i dbaj o to, aby je wypełniać. (...) A On (Bóg), mówił: (...) Nie będziesz zabijał.
~ Biblia Święta, Księga Powtórzonego Prawa
● Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.
~ Biblia Święta, Ewangelia wg Św.Mateusza

ESSEŃCZYCY

● I Jezus im powiedział: Zaprawdę, powiadam wam, ci, którzy czerpią korzyści ze złego czynienia jakiemukolwiek Bożemu stworzeniu, nie mogą być prawymi: nie mogą dotykać świętych rzeczy ani nauczać tajemnic królestwa, ci, których ręce są poplamione krwią a których usta są zanieczyszczone mięsem.
~ Ewangelia Dwunastu Świętych
● Przyszedłem zakończyć ofiary i uczty krwawe, i jeśli wy nie zaprzestaniecie ofiarowywania i spożywania mięsa i krwi, to gniew Boga na was nie ustanie.
~ Ewangelia Dwunastu Świętych

WIARA BAHAI

● Co się tyczy jedzenia mięsa zwierząt i powstrzymywania się od niego, wiecie z pewnością, że na początku stworzenia Bóg ustalił pożywienie każdej żywej istoty i nie pochwala się jedzenia sprzecznie z tym ustaleniem.
~ Cytaty z Pism Bahai na temat niektórych aspektów zdrowia i uzdrawiania.

HINDUIZM

● Nabywca mięsa dokonuje himsy (przemocy) używając swojego majątku, ten kto je mięso czyni to ciesząc się jego smakiem, zabójca zaś dokonuje himsy poprzez rzeczywiste wiązanie i zabijanie zwierzęcia. A zatem, są trzy formy zabijania. Ten, który przynosi mięso albo posyła po nie, ten, który ćwiartuje zwierzę, i ten, który kupuje, sprzedaje albo gotuje mięso i zjada je - wszyscy oni uważani są za jedzących mięso.
~ Mahabharata Anusasanika Parva
● Mięsa nie można uzyskać bez zabijania stworzeń, a Nieba nie można osiągnąć jeśli zabija się stworzenia. Dlatego, mięso powinno być odrzucone.
~ Manusmriti
● Ten, kto powstrzymuje się od jedzenia mięsa i jest życzliwie nastawiony do wszystkich stworzeń staje się obiektem schronienia dla nich i zyskuje ich zaufanie.
~ Mahabharata

DŻINIZM

● Prawdziwy mnich powinien odmawiać przyjmowania takiego jedzenia i picia, które zostało przygotowane specjalnie dla niego pociągając za sobą rzeź żyjących istot. (...) Ten, kto strzeże swej duszy i ujarzmia zmysły, nie powinien nigdy się godzić, by ktoś zabijał żyjące istoty.
~ Sutrakritanga

TAOIZM

● Nie idź w góry, aby łapać ptaki w sieci, ani nie zatruwaj w wodzie ryb i płotek. Nie zarzynaj woła, który orze twe pole.
~ Traktat Cichej Drogi

KONFUCJANIZM

● Każdy człowiek ma umysł, który nie może znieść widoku cierpienia innych. Wybitny człowiek, widząc żywe zwierzęta, nie może znieść widoku ich umierania; słysząc płacz umierających, nie zdoła spożyć ich ciał.
~ Mencjusz

ZARATUSZTRIANIZM

● Te rośliny ja, Ahura Mazda (Bóg), posyłam na ziemię, aby dać pożywienie wiernym i paszę dla dobroczynnej krowy.
~ Avesta

ISLAM

● On jest Tym, który uczynił dla was ziemię domem, a niebo - konstrukcją. On spuścił z nieba wodę i sprawił, że dzięki niej wyrosły wszelkie rodzaje owoców jako pożywienie dla was.
~ Koran
● Allah nie okaże nikomu miłosierdzia, z wyjątkiem tych, którzy są miłosierni dla innych stworzeń. Tam, gdzie jest obfitość warzyw, pan aniołów zejdzie w to miejsce.
~ Hadith

SIKHIZM

● Jeśli krew pobrudzi ubranie, staje się ono nie do użycia. Jeśli krew (lub mięso) jest spożywane przez człowieka, jakże jego serce może być czyste?
~ Guru Granth Sahib
● Śmiertelnicy, którzy spożywają marihuanę, mięso i wino - bez znaczenia, jakie podejmą pielgrzymki posty i rytuały, wszyscy pójdą do piekła.
~ Guru Granth Sahib

BUDDYZM

● Wszystkie stworzenia są w stanie rozpoznać osobę jedzącą mięso i kiedy wyczują fetor, są wystraszone, bo śmierć ich przeraża.
~ Sutra Mahaparinirvana
Wszelkie mięso jedzone przez żywe istoty jest mięsem ich własnych krewnych.
~ Sutra Lankavatara

BUDDYZM TYBETAŃSKI

● Ofiarowanie bóstwom mięsa otrzymanego przez zabicie żywych istot, to jak ofiarowanie matce mięsa jej własnego dziecka; to jest bardzo ciężkie wykroczenie.
~ Najwyższa Ścieżka Ucznia

KAODAIZM

● ...Najważniejszą rzeczą jest zaprzestanie zabijania... ponieważ zwierzęta też mają duszę i zrozumienie jak ludzie. (...) Jeśli zabijamy je i jemy je, to jesteśmy im winni dług krwi. Im więcej jesteśmy winni, tym więcej musimy spłacić... i jeśli to żądanie spłaty trwa, to kiedy będziemy wolni, by wrócić do Niebiańskiego królestwa?
~ Nauki Świętych

* * *

"Każdy wie, że wegetariańska dieta jest korzystna dla zdrowia i pomaga ocalić planetę. Obudzą w sobie swoją własną wspaniałą, współczującą, kochającą naturę. I wtedy poziom ich świadomości automatycznie się podniesie. I zrozumieją więcej niż kiedykolwiek przedtem. I będą bliżej Nieba, niż są teraz".
Najwyższa Mistrzyni Ching Hai

Wegetarianizm w religiach - plik do pobrania
Copyright © Medytacyjne Stowarzyszenie Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w Polsce