strona głónamapa stronykontakt

Inedia / Bretarianizm (Breatharianizm)

Inedia, łacińska nazwa 'postu', niejedzenia, to zdolność człowieka do życia bez pożywienia.

Jako żyjąca świątynia Boga, ludzkie ciało jest w pełni wyposażone w niebywałe cuda, które mogą obudzić się w osobach rozwiniętych duchowo i mających głęboką wiarę w Stwórcę wszelkiego życia. Od niepamiętnych czasów zawsze istniały jednostki, które odżywiały się praną, albo inaczej życiodajną siłą. Dzięki łasce Opatrzności, inedycy tj. ludzie, którzy żyją bez jedzenia, potrafią pobierać energię z natury, by odżywiać swoje ciało.

"Oni żyją chi z ziemi, z lasu, ze słońca i z powietrza. Korzystają z tego wszystkiego. Albo żyją miłością. Samą wiarą. Tacy ludzie są znani jako bretarianie (breatharianie), solarianie albo waterianie, i pochodzą z różnych ścieżek życia, z różnych kultur i wszystkich zakątków świata. Doprawdy, możliwości i cuda w tym życiu, jakie nasz łaskawy Stwórca przygotował dla nas, są nieskończone; musimy tylko połączyć się wewnątrz, by rozpoznać naszą wielkość jako dzieci Bożych". (Najwyższa Mistrzyni Ching Hai)


Bretarianizm (lub breatharianizm - od ang. breath = oddech) jest duchową praktyką, która od tysięcy lat jest bardzo dobrze znana m.in. w Chinach.

W taoistycznej „Księdze comiesięcznych zaleceń żywnościowych" napisano:
„Ci, którzy ‘jedzą' wiatr, będą duchowi i zyskają długowieczność;
ci, którzy jedzą zboża, będą mądrzy na różne sposoby, ale wyczerpią umysł pracą;
ci, którzy jedzą trawę, będą niemądrzy i głupi; ci, którzy jedzą mięso, będą mieli dużo gniewu;
ci, którzy ‘jedzą' powietrze, osiągną duchowy poziom nieśmiertelności i zyskają Tao".

Dlatego to co jemy nie tylko wpływa na naszą osobowość i temperament, ale również decyduje o długości naszego życia. Taoizm sugeruje, że nasz apetyt powinien być niewielki, smak powinien być lekki, a ilość jedzenia zmniejszona. Oczywiście bezpośrednie „jedzenie" wiatru i rosy jak również absorpcja esencji słońca i księżyca byłaby najlepszą radą dla duchowej praktyki.

Taoiści wierzą, że bezpośrednia integracja z oryginalnym chi i esencją wszechświata prowadzi do stania się wiecznym bogiem, co odnosi się do „Człowieka Kompletnego". Stan „kompletnego człowieka" opisany jest w książce Chuang Tzu tak: „pożar lasu nie może go spalić, zimny lód nie oziębi go, grzmot, od którego chwieje się kamienna góra, nie może go zranić, sztorm i morskie fale nie przerażą go". Taki „kompletny człowiek" zazwyczaj chodzi w chmurach i pobiera energię słońca i księżyca, lata ponad czterema morzami i „je" wiatry oraz pije rosę. Jego skóra jest lżejsza od śniegu. Stanie się „kompletnym człowiekiem" jest celem większości taoistycznych praktykujących duchowo.

Ponieważ jedzenie ma silny wpływ na formowanie naszego życia i osobowości, znaczenie bycia wolnym od jedzenia opisano szczegółowo w taoistycznej sutrze pokoju „Tai Ping Sutra". Mówi ona, że na początku, kiedy ludzkość pojawiła się na Ziemi, ludzie mieli ten sam element energii w ciele co Niebo i Ziemia i nie potrzebowali jedzenia, by żyć. Pierwsi ludzie polegali na bezpośredniej absorpcji yin i yang czyli energii kosmicznej. Jednak z powodu stopniowego upadku i oddalenia od ścieżki Boga, zapomnienia o Źródle oraz skłonności do iluzji, wszystkie zdolności ludzkości zostały zatracone i dlatego pojawił się głód. W efekcie, jeśli nie spożywano jedzenia czy napojów, śmierć była pewna.

Pożałowanej przez Niebo ludzkości pozwolono odtąd jeść. Dlatego właśnie taoizm stosuje stopniową metodę uwalniania się od jedzenia, najpierw przez jedzenie mniejszej ilości, lżejszego pożywienia, potem dochodzi się do etapu dostarczania sobie energii z powietrza, aż duch iorgany wewnętrzne stają się silniejsze i ma się mniej pragnień, a w końcu dochodzi się do całkowitego braku ochoty na jedzenie.

Taoizm kładzie nacisk na bycie wolnym od jedzenia, bo chociaż żywność może utrzymać nasze ciało przy życiu, nie jest ona korzystna dla naszego duchowego rozwoju i stanowi przeszkodę w przebudzeniu i podniesieniu ducha. Wierzy się, że przez zaprzestanie jedzenia, praktykujący taoizm mogą zmniejszyć swoje fizyczne pragnienia. Życie bez jedzenia może też pomóc praktykującym taoizm wyzwolić się od ograniczeń fizycznego ciała, co wiedzie do ostatecznego doskonalenia duszy.

Plik do pobrania: bretarianizm
Copyright © Medytacyjne Stowarzyszenie Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w Polsce