strona głónamapa stronykontakt

Sunyogi Umasankar

Joga słońca

Supreme Master Television, Między Mistrzem a uczniami: 4.10.2009 r.

Sunyogi Umasankar urodził się w 1967 r. w Zachodnim Bengalu, w Indiach. Na jego praktykę wpływ miała jego matka oraz nieśmiertelny Mahavatar Babaji, o którym mówi się, że żyje w Himalajach około 1800 lat.

Ukończył studia na uniwersytecie w Kalkucie na wydziale elektroniki, po czym otworzył i zarządzał swoim własnym sklepem elektronicznym. Jednak w wieku lat 28 porzucił to wszystko i poświęcił swe życie praktyce duchowej. Opuścił dom i udał się do aszramu Aurobindo w Pondicherry. W czasie pobytu w aszramie, często chodził nad morze między 7 a 8 godziną rano, by medytować. To właśnie podczas jednej z tych porannych sesji Sunyogi Umasankar odkrył jogę słońca.

Przez 12 lat nie jadł i nie pił, odżywiając się jedynie energią słoneczną. Jednak podczas dwuletniego odosobnienia, które skończyło się w maju 2009 r., Sunyogi Umasankar podjął decyzję, aby znów jeść, ponieważ zbyt wiele osób przychodziło do niego z powodu jego stylu życia bez jedzenia, zamiast szukać samorealizacji. Według hinduskiego jogina życie bez jedzenia jest jedynie mocą osiągniętą na ścieżce do opanowania siebie; nie jest celem ostatecznym.


Uwolnienie się od jedzenia dzięki praktyce Jogi Słońca

wywiad z Sunyogim Umasankarem

Supreme Master Television, Między Mistrzem a uczniami: 27.02., 6.03., 13.03.2011 r.

„(...) Słońce jest dla wszystkich. Słońce jest dla dziecka, słońce jest dla każdej rośliny, dla wszystkich. Ono jest. Joga Słońca może być dla wszystkich. Joga to połączenie między duszą a Najwyższą Duszą, naszego kosmosu z uniwersalnym kosmosu. Joga jest równowagą tego co wewnątrz i na zewnątrz. Kiedy macie całkowitą równowagę wewnątrz i na zewnątrz, kosmosu wewnętrznego z zewnętrznym, kiedy jesteśmy w równowadze - to jest oświecenie. Początkujący, na początku są w stanie zatrzymać swój małpi umysł. To oznacza, że równoważą element przestrzeni. I kiedy patrzą w słońce nie czują, że słońce jest gorące - to oznacza, że równoważą element ognia. Potem zapominają także o oddechu - co oznacza, że równoważą element powietrza. A niektórzy zapominają też o pragnieniu - czyli równoważą także element wody. Dzięki słońcu zyskujemy tę równowagę, więc nazywamy ją „Jogą Słońca". Nie ma granicy, kasty, koloru skóry, wyznania i religii. I każdy może robić medytację słońca, a zasadą jest to, że musimy zaprzyjaźnić się ze słońcem, musimy oddać się słońcu (...)".

więcej w pliku do pobrania

Sunyogi Umasankar - plik do pobrania
Copyright © Medytacyjne Stowarzyszenie Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w Polsce