strona głónamapa stronykontakt

2000-05-01 * Katmandu, Nepal * Oświecenie i ignorancja

Oświecenie i ignorancja

1 maja 2000r.

Katmandu, Nepal Tournee 'Doświadcz Boskości' - Azja 2000

oryg. w jęz. angielskim

DVD 689

W buddyjskiej tradycji Zen mówi się, że oświecenie i ignorancja oddalone są od siebie tylko o jeden włos - o grubość jednego włosa. To wszystko. (...) Różnica między oświeceniem i nie-oświeceniem to naprawdę nie jest żadna różnica. Jedyną różnicą jest nasza uwaga. Kiedy kierujemy naszą uwagę na to ciało, kiedy kierujemy uwagę na to fizyczne otoczenie, kiedy kierujemy uwagę na wszystko w tym materialnym świecie - to wtedy jesteśmy istotą materialną, jesteśmy w materialnym świecie. Kiedy kierujemy uwagę na naszą wewnętrzną naturę, kiedy kierujemy uwagę na Naturę Buddy, która jest zawsze w nas, jest nam wrodzona, która nigdy nie umiera - to wtedy stajemy się Buddą. To jest jedyna różnica i przebycie tej odległości jest bardzo proste.

(...)

P.: Czy mogłabyś wyjaśnić nam związek między Jogą a twoją metodą medytacji Quan Yin?

M.: Joga to po prostu nazwa na ponowne zjednoczenie. Joga znaczy zjednoczenie. Wszystko więc, co prowadzi was do zjednoczenia ze swoim Ja, z Bogiem, to jest joga. W pewnym sensie można powiedzieć, że nasza metoda też jest formą jogi. Ale joga naprawdę znaczy: „ponowne zjednoczenie". Tak więc metoda musi ponownie jednoczyć, by była nazywana jogą, nieważne jakiego jest rodzaju.

P.: Czy istnieje jakieś podobieństwo między Twoją metodą Quan Yin a metodą Reiki?

M.: Nie, nie. Quan Yin obejmuje Reiki. Reiki jest częścią cudownych mocy, które już w sobie mamy. A Quan Yin budzi w nas wszystko, włącznie z cudowną mocą.

(...)

P.: Jaka jest różnica między wiedzą a mądrością?

M.: Różnica między wiedzą a mądrością jest taka: wiedza to jest to, co zyskujemy poprzez uczenie się, mądrość jest pierwotna - nie musimy się jej nigdy uczyć, nigdy jej nie tracimy, tylko ją zapominamy. Możemy ją znowu pamiętać. Nikt nas nie musi uczyć. To jest przekaz w ciszy, kiedy razem medytujemy w czasie inicjacji. Mądrością jest to, co zyskujecie, kiedy medytujecie w domu i pamiętacie, że jesteście Buddą. To jest mądrość. A wiedza to jest co innego. Na przykład: ja teraz do was mówię, wy zadajecie mi pytania, ja odpowiadam i zyskujecie pewne zrozumienie na temat ścieżki - to jest wiedza. Ale to nie jest ostateczne, to nie jest prawdziwa rzecz. Prawdziwą rzecz macie w sobie.


~ Pełen tekst - w pliku do pobrania

V.689-Nepal-2000
Copyright © Medytacyjne Stowarzyszenie Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w Polsce